Rzemieślnicy BDN Svantevit


Aegileif

Jubilerstwo

Jubilerstwo - wyrób biżuterii jak pierścienie, bransolety, naszyjniki, klamry i inne ozdoby z mosiądzu, miedzi, brązu i stali wzbogacane kamieniami półszlachetnymi.

Facebook: Kram u Edka

www: U Edka f Shopie


Aldis

Szycie i hafciarstwo

Rekonstrukcja odzieży z terenów X-XI wiecznej Słowiańszczyzny i Skandynawii na podstawie znalezisk archeologicznych i ikonografii.

Facebook: Othala-Early Medieval Clothes

www: Kram sukienny Aldis


Amma

Tkactwo

Tkanie krajek - wyrób na bardku (rzeźbionej ramki z cienkich listewek drewnianych) wąskich pasków tkaniny z wełny i lnu, jedwabiu, które używane są do obszywania brzegów tkanin, lub opasania się. Naalbinding - plecenie kościaną igłą wyrobów takich jak czapki, rękawice, skarpety z wełnianej nici (technika podobna do robienia na drutach, bądź szydełkowania). Technika wywodząca się z krajów skandynawskich.


Astrid

Biżuteria

Rekonstrukcja biżuterii wzorowanej na znaleziskach z okresu IX-Xw.

Facebook: Kram u Astrid


Lutochna

Tkactwo

Wytwarzanie ozdobnych krajek z nici wełnianych, lnianych lub jedwabnych. Wykańczano nimi stroje, robiono pasy. Drewniane, rzeźbione bardko, na którym tka Lutochna wykonał Tadeo – rzemieślnik naszej drużyny.


Lutochna

Zielarstwo

Zielarka Lutochna opowie o ziołach, którym Słowianie przypisywali moc magiczną. Na Jej kramie będzie można zobaczyć rośliny wykorzystywane w średniowiecznej kuchni do przyrządzania i przyprawiania posiłków. Rośliny którymi leczono choroby, rany, złamania, a także te, którymi można było „poprawić” swoją urodę. Dowiecie się tez, czym wojownicy zatruwali strzały i ostrza mieczy, a jakimi roślinami kobiety farbowały len i wełnę.


Sigrid

Hafciarstwo

Sigrid ozdabia stroje haftami i aplikacjami. Haftuje jedwabiem, lnem i wełną. Wykorzystuje motywy skandynawskie i słowiańskie z IX – XI wieku.


Sigrid

Kuchnia średniowieczna

Co jadali nasi przodkowie? Jak przechowywali jedzenie? Jakich przypraw używali? Jakie napoje smakowały im najbardziej? Jak zdobywano pożywienie? Co jadano w czasach głodu? Możecie odkryć odpowiedzi na te pytania i poznać produkty, dziś często już zapomniane, w trakcie prezentacji średniowiecznej kuchni.