Szycie i hafciarstwo

Rzemieślnik: Aldis

Rekonstrukcja odzieży z terenów X-XI wiecznej Słowiańszczyzny i Skandynawii na podstawie znalezisk archeologicznych i ikonografii.

Jubilerstwo

Rzemieślnik: Aegileif

Jubilerstwo - wyrób biżuterii jak pierścienie, bransolety, naszyjniki, klamry i inne ozdoby z mosiądzu, miedzi, brązu i stali wzbogacane kamieniami półszlachetnymi.

Tkactwo

Rzemieślnik: Amma

Tkanie krajek - wyrób na bardku (rzeźbionej ramki z cienkich listewek drewnianych) wąskich pasków tkaniny z wełny i lnu, jedwabiu, które używane są do obszywania brzegów tkanin, lub opasania się. Naalbinding - plecenie kościaną igłą wyrobów takich jak czapki, rękawice, skarpety z wełnianej nici (technika podobna do robienia na drutach, bądź szydełkowania). Technika wywodząca się z krajów skandynawskich.

Biżuteria

Rzemieślnik: Astrid

Rekonstrukcja biżuterii wzorowanej na znaleziskach z okresu IX-Xw.

Tkactwo

Rzemieślnik: Lutochna

Wytwarzanie ozdobnych krajek z nici wełnianych, lnianych lub jedwabnych. Wykańczano nimi stroje, robiono pasy.

Zielarstwo

Rzemieślnik: Lutochna

Zielarka Lutochna opowie o ziołach, którym Słowianie przypisywali moc magiczną. Na Jej kramie będzie można zobaczyć rośliny wykorzystywane w średniowiecznej kuchni do przyrządzania i przyprawiania posiłków. Rośliny którymi leczono choroby, rany, złamania, a także te, którymi można było „poprawić” swoją urodę. Dowiecie się tez, czym wojownicy zatruwali strzały i ostrza mieczy, a jakimi roślinami kobiety farbowały len i wełnę.

Hafciarstwo

Rzemieślnik: Sigrid

Sigrid ozdabia stroje haftami i aplikacjami. Haftuje jedwabiem, lnem i wełną. Wykorzystuje motywy skandynawskie i słowiańskie z IX – XI wieku.

Kuchnia średniowieczna

Rzemieślnik: Sigrid

Co jadali nasi przodkowie? Jak przechowywali jedzenie? Jakich przypraw używali? Jakie napoje smakowały im najbardziej? Jak zdobywano pożywienie? Co jadano w czasach głodu? Możecie odkryć odpowiedzi na te pytania i poznać produkty, dziś często już zapomniane, w trakcie prezentacji średniowiecznej kuchni.